RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UOKiK zapowiada najwyższą karę w swojej historii. Na celowniku Nord Stream 2

Spółki finansujące Nordstream 2 wycofały wniosek o zgodę UOKiK (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Wymierzenie „najwyższej kary na spółkę w historii urzędu” zapowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Szczegóły mają zostać ujawnione 8 listopada. Wiadomo, że kara zostanie wymierzona w ramach postępowania przeciw rosyjskiemu Gazpromowi i pięciu unijnym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie budowy Nord Stream 2.

Rurociąg, który ma tłoczyć rosyjski gaz ziemny po dnie Bałtyku dwukrotnie zwiększy możliwości eksportu tego surowca przez Rosję. Oznacza to wzmocnienie dominującej pozycji Gazpromu na rynku i zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Polski urząd antymonopolowy stawia zarzuty Gazpromowi

– Stawiamy zarzuty Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2 – poinformował prezes...

zobacz więcej

W 2015 r. sześć spółek (Gazprom, Uniper, Wintershall, Shell, OMV and Engie), które zamierzały stworzyć wspólne przedsiębiorstwo Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii, złożyło zgodnie z prawem antymonopolowym wniosek do UOKiK o zgodę na taką transakcję.

Gdy Urząd ustalił, że oznacza to zagrożenie dla interesów polskich odbiorców, spółki wycofały wniosek, co w praktyce, oznaczało uznanie przez nie zakazu prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia.

Okazało się jednak, że spółki podpisały umowę na współfinansowanie gazociągu. W tej sytuacji UOKiK wszczął postępowanie przeciw tym przedsiębiorstwom. Jego efektem będzie zapewne decyzja, której szczegóły poznamy w piątek.

źródło:
Zobacz więcej