Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Firma Lafarge oczyszczona z zarzutu o współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości

Producent cementu Lafarge jest podejrzewany o zapłacenie IS za utrzymanie fabryk na obszarach kontrolowanych w Syrii przez sunnickie ekstremistyczne ugrupowanie zbrojne (fot. PAP/EPA/YAHYA NEMAH)

Francuski sąd apelacyjny odrzucił w czwartek zarzut o „współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości” postawiony producentowi cementu Lafarge, będącemu częścią koncernu Lafarge Holcim, w związku z jego działalnością w Syrii do 2014 r. – przekazała prawniczka powodów.

Największy producent cementu na świecie oskarżony o wspieranie IS

Francuski wymiar sprawiedliwości zarzuca koncernowi Lafarge SA udział w zbrodniach przeciwko ludzkości. Największego na świecie producenta cementu...

zobacz więcej

Francuska firma wciąż stoi przed zarzutem „finansowania terroryzmu” – podkreśliła w rozmowie z agencją Reutera Marie Dose, która reprezentuje organizacje Sherpa i Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR). Został także utrzymany zarzut „złamania embarga” i „narażenia na niebezpieczeństwo życia” byłych pracowników cementowni w miejscowości Dżalabija na północy Syrii.

– Sąd poczynił takie same obserwacje jak my – cieszyli się prawnicy Lafarge, Christophe Ingrain i Remi Lorrain. – Sąd uznaje, że koncern Lafarge nigdy nie brał udziału w zbrodni przeciwko ludzkości – poinformowali. Dodali, że sąd „zmienił całkowicie nieuzasadnioną decyzję”.

Władze francuskie rozpatrują, czy producent cementu Lafarge, który w 2015 r. został przejęty przez szwajcarskiego rywala – firmę Holcim, zapłacił Państwu Islamskiemu (IS) w 2013 i 2014 r. za utrzymanie swoich fabryk na obszarach kontrolowanych w Syrii przez sunnickie ekstremistyczne ugrupowanie zbrojne.

Zarzuty przeciw Lafarge zostały przedstawione przez francuskich śledczych w czerwcu 2018 roku, choć już wcześniej, w 2017 roku, w stan oskarżenia postawiono ośmiu członków kierownictwa firmy. Zarzucono im udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i finansowanie organizacji terrorystycznej.

Lafarge, przez filię Lafarge Cement Syria (LCS), miał w 2013 roku wypłacić IS 13 mln euro w celu uzyskania zgody na kontynuowanie pracy należącej do tej firmy cementowni w Dżalabii. Francuscy śledczy podejrzewają również, że Lafarge dostarczał IS cement i kupował ropę od tej organizacji terrorystycznej.

W grudniu ub. r. grupa jezydek, które były ofiarami niewolnictwa seksualnego IS, złożyła wniosek do francuskiego sądu o przyłączenie się do procesu karnego przeciw Lafarge.

źródło:

Zobacz więcej