Niemcy znów napisali o „polskim obozie zagłady”. Interweniuje polska ambasada

Niemcy po raz kolejny użyli nieprawdziwego sformułowania „polski obóz zagłady”. Jak zapewnił rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie, nasza placówka dyplomatyczna podjęła już interwencję w tej sprawie.

Nie było „polskich obozów”. Sąd Najwyższy nakazał „Newsweekowi” opublikowanie sprostowania

Newsweek.pl musi opublikować sprostowanie nieprawdziwej informacji o tym, że w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez...

zobacz więcej

W miejscowości Connstatt pod Stuttgartem 9 listopada odbędą się uroczystości związane z rocznicą Nocy Kryształowej – pogromem niemieckich Żydów. Organizatorzy, zapraszając na obchody, na szeroko rozpowszechnionej ulotce napisali, że Auschwitz-Birkenau był polskim obozem zagłady.

W niemieckiej ulotce czytamy, że w „polskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau komendant obozu Rudolf Hoess latem 1941 roku rozpoczął masowe mordy na sowieckich jeńcach wojennych z wykorzystaniem cyklonu B”. W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś zapewnił, że nasza placówka dyplomatyczna już podjęła interwencję w tej sprawie.

– Szczerze doceniamy inicjatywę upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej i walkę z przejawami antysemityzmu i rasizmu, ale przykre jest to, że przy okazji rocznicy tak tragicznego wydarzenia jak Noc Kryształowa niemieccy organizatorzy w swoim zaproszeniu piszą, że KL Auschwitz-Birkenau był jakoby polskim obozem zagłady – powiedział Dariusz Pawłoś.

Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech, zwrócił uwagę, że nieprawdziwe sformułowania dotyczące obozów koncentracyjnych są jednak powtarzane za Odrą coraz rzadziej. Jak wskazał, jest to efekt działalności polskiej dyplomacji. – Ostatnio rozmawiałem z redaktorem niemieckiego tygodnika, który powiedział, że pięć minut wisiało na ich stronie określenie „polskie obozy koncentracyjne”. Wściekli byli nawet niemieccy czytelnicy, którzy zarzucili redakcji zakłamywanie prawdy historycznej – powiedział Gmyz.

Organizatorami uroczystości w Connstatt są liczne niemieckie partie i stowarzyszenia. Wśród nich znalazły się m.in. Antyfaszystowski Sojusz ze Stuttgartu, Komunistyczna Partia Niemiec, partia Zielonych oraz związki zawodowe.

źródło:
Zobacz więcej