RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protesty europejskich rolników. Wjechali traktorami do Berlina i Strasburga

Niemieccy rolnicy wjechali traktorami na ulice miast (fot.PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL)
Niemieccy rolnicy wjechali traktorami na ulice miast (fot.PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL)

Niemieccy rolnicy blokują we wtorek traktorami i innymi pojazdami rolniczymi wiele miast w kraju. Sprzeciwiają się w ten sposób obecnej polityce rolnej, która – ich zdaniem – pod pretekstem ochrony klimatu niszczy rolnictwo. Tego samego dnia w Strasburgu odbywa się tzw. „agroparada”. Członkowie 80 organizacji europejskich dotarli przed siedzibę PE, żądając bardziej przemyślanego podejścia do rolnictwa.

Strasburg: dyskusja na temat brexitu oraz manifestacja rolników z całej Europy

We wtorek w Strasburgu odbędzie się drugi dzień debat europosłów na temat brexitu. Mają oni przedstawić wnioski dotyczące m.in. ewentualnej...

zobacz więcej

Protest rolników wspierają rolnicze związki zawodowe oraz liczne stowarzyszenia rolnicze. – Mamy pełne zrozumienie dla protestujących rolników – powiedział szef Związku Rolników Niemieckich Joachim Rukwied.

Niemieckie rolnicze związki zawodowe sprzeciwiają się także umowie handlowej pomiędzy Unią Europejską i krajami Ameryki Południowej, zrzeszonymi w organizacji gospodarczej Mercosur.

We wtorek rano do Berlina jednocześnie z czterech kierunków wjechało ponad 200 traktorów prowadzonych przez rolników z Brandenburgii. Policja ostrzega przed licznymi korkami w całym mieście.

W Bawarii do protestu przyłączyło się kilkanaście tysięcy rolników. Setki traktorów w ciągu dnia ma blokować Monachium, Bayreuth i Wuerzburg. Policja informuje, że w kierunku Bonn od rana jedzie konwój złożony z ponad 1000 traktorów. Na Twitterze policja z Nadrenii Północnej Westfalii radzi kierowcom omijać autostrady wokół Bonn.

Rolnicy zwołali protest spontanicznie, komunikując się w mediach społecznościowych. Demonstracje odbywają się głównie w dużych miastach.

Również we wtorek w Strasburgu odbywa się manifestacja rolników z 80 organizacji rolniczych z całej Europy, w tym z Polski, którzy domagają się reformy wspólnej polityki rolnej na rzecz „zdrowego, trwałego i uczciwego rolnictwa”.

Wśród uczestników „agroparady” znajdują się m.in. stowarzyszenia ochrony środowiska, pszczelarze, rolnicy.

źródło:
Zobacz więcej