RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grotołazi odnalezieni po dwóch dniach poszukiwań

Stan odnalezionych grotołazów był dobry (fot. PAP/EPA/Pedro Puente Hoyos)

Hiszpańskie służby uratowały w poniedziałek wieczorem czterech portugalskich speleologów, uwięzionych w jednej z jaskiń w Kantabrii na północy kraju. Grotołazi byli poszukiwani od soboty.

Speleolodzy twierdzą, że znaleźli grotę opisaną w „Odysei”

Włoscy speleolodzy twierdzą, że w miejscowości San Felice Circeo, na południe od Rzymu, znajduje się grota opisana w „Odysei” Homera. Naukowcy...

zobacz więcej

Jak poinformowały władze wspólnoty autonomicznej Kantabrii, stan czterech uwięzionych w jaskini Cueto-Coventosa jest dobry. Po wyjściu na zewnątrz swoje dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne potwierdzili sami poszukiwani.

– Głównym naszym zmartwieniem było w ostatnich dniach to, że nasze rodziny i przyjaciele martwili się o nasze zdrowie i życie. Pierwszym naszym życzeniem jest możliwość telefonicznej rozmowy z bliskimi – powiedział portugalskiej telewizji SIC po wyjściu z jaskini jeden z uwięzionych grotołazów.

Pochodząca z regionu Porto siedmioosobowa ekipa speleologów weszła do groty Cueto-Coventosa w piątek. Trzech członków ekspedycji pozostało u wyjścia z jaskini. To oni zaalarmowali władze Kantabrii o zaginięciu czterech innych członków ekspedycji, dzięki czemu szybko rozpoczęła się akcja ratownicza.

Wprawdzie poszukiwania grotołazów ruszyły w sobotę, ale przez kilkadziesiąt godzin nieznane było miejsce, w którym utknęli czterej Portugalczycy. Zostali oni uwięzieni w jednym z tuneli po szybkim wezbraniu podziemnych wód. – Na szczęście mieliśmy wystarczająco dużo jedzenia oraz odzież, aby przetrzymać chłód panujący wewnątrz groty – przyznał jeden z uratowanych.

Akcja wydobycia uwięzionych speleologów ruszyła w poniedziałek po południu. Ratownicy wykorzystali fakt nieznacznego obniżenia poziomu wody w grocie aby dostać się do poszukiwanych.

Zalegająca w grocie Cueto-Coventosa woda jest efektem bliskiego sąsiedztwa jaskini z jeziorem oraz ostatnich opadów deszczu w regionie.

źródło:

Zobacz więcej