RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Synod amazoński w Watykanie. Papież spotkał się z Indianami

Franciszek spotkał się z Indianami amazońskimi (fot. REUTERS/Vatican Media)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w Watykanie w synodzie amazońskim, a pozostali biorą udział w podobnych inicjatywach odbywających się w tych dniach w Rzymie.

Papież o Amazonii: Kolonizacja zamiast ewangelizacji

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że w Amazonii miała miejsce „kolonizacja zamiast ewangelizacji”, a pożary trawiące jej lasy zostały...

zobacz więcej

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Ojciec Święty zwracając się do grupy Indian zaznaczył, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji.

Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Franciszek podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

Spotkanie miało charakter spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

źródło:
Zobacz więcej