RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KAS zatrzymała ciężarówkę z ponad 16 tonami suszu tytoniowego

W naczepie było 99 pudeł z suszem tytoniowym (fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku)

Ponad 16 ton suszu tytoniowego niewiadomego pochodzenia znaleźli funkcjonariusze KAS w ciężarówce skontrolowanej w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku w woj. podlaskim. Służba celno-skarbowa przypuszcza, że towar jechał do nielegalnej fabryki papierosów.

CBŚP i KAS przechwyciły rekordową ilość tytoniu pod Piasecznem

Prawie 70 ton tytoniu, z którego można wyprodukować 70 mln papierosów przechwycili funkcjonariusze CBŚP i KAS w magazynie w okolicach Piaseczna....

zobacz więcej

Zatrzymany został 56-letni Polak kierujący ciężarówką. KAS wszczęła przeciwko niemu sprawę karną skarbową, decyzją sądu podejrzany trafił do aresztu na dwa miesiące – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Kierowcy grozi nawet 10 lat więzienia, ciężarówka i towar zostały zarekwirowane.

Ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych została skontrolowana w pobliżu granicy w Budzisku. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziło nerwowe zachowanie kierowcy, który do tego tłumaczył się, że nie może znaleźć dokumentów na przewożony w naczepie towar.

Pojazd został prześwietlony urządzeniem rtg, a potem szczegółowo sprawdzony. W naczepie było 99 pudeł z suszem tytoniowym – w sumie ponad 16,3 tony towaru przewożonego bez wymaganych dokumentów oraz zgłoszenia w systemie SENT, który służy do monitorowania przewozów tzw. towarów wrażliwych.

– Ze wstępnych ustaleń KAS wynika, że zatrzymany towar mógł służyć do zaopatrywania nielegalnych fabryk papierosów – dodał Czarnecki.

Jak wyliczyła KAS, z takiej ilości tytoniu przestępcy mogliby wyprodukować co najmniej 20 mln sztuk papierosów. Należności podatkowe za taką ilość suszu tytoniowego służba celno-skarbowa wyliczyła na ponad 8 mln zł.

W marcu podlaska KAS i CBŚP informowały o likwidacji w powiecie piaseczyńskim magazynu, w którym było 70 ton krajanki tytoniowej. Zatrzymano wówczas jedną osobę.


Niedawno białostocki oddział zamiejscowy Prokuratury Krajowej zakończył kilkuletnie śledztwo prowadzone wspólnie z Podlaskim Oddziałem SG, związane z likwidacją w kraju w latach 2013-2016 kilku nielegalnych fabryk papierosów. Przed sądem stanie w sumie 41 osób, w różny sposób zamieszanych w taką zorganizowaną przestępczość.

źródło:

Zobacz więcej