RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy nie radzą sobie w walce z rasizmem i antysemityzmem

Według danych Urzędu Ochrony Konstytucji w Niemczech działa 24,1 tys. neonazistów (fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA)

Atak na synagogę w Halle wywołał debatę na temat wzrostu liczby neonazistów w Niemczech. Z danych tamtejszego Urzędu Ochrony Konstytucji w kraju tym działa 24,1 tys. neonazistów. Ponad połowa z nich jest w każdej chwili gotowa użyć przemocy.

Znaleziono „manifest” zamachowca z Halle

W internecie znaleziono „manifest” zamachowca z Halle, który w środę próbował wedrzeć się do synagogi w tym mieście i zabił dwie osoby. W tekście...

zobacz więcej

Eksperci do spraw bezpieczeństwa uważają, że walka z ideologią neonazistowską jest nieskuteczna.

Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer przyznaje, że w Niemczech istnieje „zakorzeniona sieć neonazistów”. Jej zdaniem państwo konstytucyjne, jakim są Niemcy, musi zacząć skuteczniej zwalczać ideologię neonazistowską.

Szef MSW Horst Seehofer zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo Żydów.

O lepszej ochronie Żydów mówiła także minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. – Politycy, sądy, urzędy bezpieczeństwa muszą zacząć działać konsekwentnie i powinny się zobowiązać do lepszej ochrony Żydów w Niemczech – powiedziała Lambrecht w telewizji ARD.

Premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff przyznał, że w walce z neonazistami należy się posunąć nawet do pewnych ograniczeń praw obywatelskich.

Sędzia śledczy Trybunału Federalnego wydał w czwartek nakaz tymczasowego aresztowania 27-letniego zamachowca, będącego obywatelem Niemiec. Prokurator oskarża go o podwójne morderstwo i zamiar spowodowania wielokrotnego zabójstwa Żydów w synagodze.

źródło:
Zobacz więcej