RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszyła naprawa kolektorów „Czajki”. Kosztuje dwa razy więcej, niż mówił Trzaskowski 

Pierwsze elementy naprawcze uszkodzonego rurociągu w poniedziałek trafiły do tunelu pod dnem Wisły (fot. MPWiK)

W tunelu pod Wisłą zamontowano już pierwsze elementy związane z naprawą kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Stołeczne MPWiK w zeszłym tygodniu podpisało umowę na naprawę uszkodzonego układu przesyłowego, a jej wartość to 23 mln zł netto. To blisko dwukrotnie więcej niż dwa tygodnie wcześniej deklarował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. 

Blisko 100 tys. zł za wypas umierających kóz. Projekt zlecono Abdulowi bigamiście

Podległy stołecznemu ratuszowi Zarząd Zieleni zapłacił ponad 96 tys. zł za wypas kóz i owiec na warszawskiej wyspie. Zdechła ponad połowa spośród...

zobacz więcej

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do „Czajki” zastępczym rurociągiem.

Na konferencji prasowej 24 września Rafał Trzaskowski powiedział, że do tamtej pory wydano 7 mln zł na ustalenie przyczyny awarii kolektorów, a rozwiązanie – które proponują – według szacunków będzie kosztowało 12-13 mln zł.

2 października Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało umowę na naprawę układu przesyłowego. Jak poinformowano w komunikacie, jej wartość to 23 mln zł netto – prawie dwa razy więcej niż niedługo wcześniej zapowiadał prezydent stolicy.

Miasto zdecydowało o wymianie uszkodzonego odcinka rurociągu na stalową rurę, co ma zostać zrealizowane do połowy listopada. Pod dnem Wisły ma być wybudowana dodatkowa nitka przesyłająca ścieki, która ma służyć jako rozwiązanie awaryjne.

„Nic złego się nie dzieje”. Trzaskowski nie chce rozmawiać o kolejnej poważnej awarii w „Czajce”

Na całym świecie zdarzają się awarie, nie tylko w Warszawie, także w Krakowie, Łodzi – tak Rafał Trzaskowski skomentował niedziałającą od 10...

zobacz więcej

Wykonawca, Inżynieria Rzeszów S.A., ma pracować bez przerwy – 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu. Roboty odbywają się w tunelu pod Wisłą, którym biegną dwie rury o średnicy 1,6 m każda.

Pierwsze elementy zostały zamontowane 7 października.

Budowa zleconego przez premiera zastępczego rurociągu umieszczonego na moście pontonowym na Wiśle kosztowała około 41 mln zł.

– Wody Polskie będą się starały utrzymać zastępczy rurociąg przesyłający ścieki do „Czajki” do 15 listopada. Odprowadzanie ścieków to zadanie gminy i za to bezpośrednio odpowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – powiedział w zeszłym tygodniu prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

źródło:

Zobacz więcej