RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Korea Północna chwali się wystrzeleniem rakiety z łodzi podwodnej

Północnokoreańska agencja KCNA opublikowała nagranie z próby rakietowej (fot. PAP/EPA/KCNA)

Korea Północna przeprowadziła udany test nowego typu rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego – poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Pocisk spadł w pobliżu Japonii. Rakieta mogła być wystrzelona z łodzi podwodnej

Korea Północna przeprowadziła w środę nad ranem czasu miejscowego test rakiet balistycznych krótkiego zasięgu – poinformowały źródła...

zobacz więcej

– Serdecznie gratuluję tym, którzy przeprowadzili udany test nowego typu broni – powiedział przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, cytowany przez KCNA. Agencja zapewniła, że „test nie miał negatywnego wpływu na bezpieczeństwo krajów sąsiednich”.

Fakt wystrzelenia rakiety potwierdziła Korea Południowa. Zdaniem Seulu pocisk przeleciał 450 km w kierunku Morza Japońskiego, na wschód od półwyspu.

Rząd Japonii twierdzi, że Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Jedna z nich spadła w morskiej strefie ekonomicznej Japonii.

Premier Shinzo Abe oświadczył, że wystrzelenie tych rakiet jest kolejnym naruszeniem przez władze w Pjongjangu rezolucji ONZ, które zakazują Korei Północnej testów rakiet balistycznych.

Stany Zjednoczone zaapelowały do Korei Północnej o „powstrzymanie się od prowokacji” i „zaangażowanie w negocjacje”, które „mają na celu doprowadzenie do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”.

Szwedzka marynarka wojenna powraca do podziemi. Powodem Rosja

Z powodu zagrożenia ze strony Rosji dowództwo szwedzkiej marynarki wojennej po 15 latach wraca do swojej podziemnej kwatery, wykutej w skałach pod...

zobacz więcej

Test nowej rakiety miał miejsce dzień po ogłoszeniu przez Pjongjang wznowienia w najbliższą sobotę roboczych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Dwustronne rokowania znajdują się w impasie od lutowego szczytu z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w stolicy Wietnamu, Hanoi.

Nie doszli oni tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia.

Pod koniec czerwca Trump i Kim uzgodnili jednak wznowienie roboczych rozmów, co według początkowych zapowiedzi miało nastąpić w lipcu. Tak się jednak nie stało, a władze Korei Płn. ostro krytykowały USA za organizację wspólnych ćwiczeń wojskowych z Koreą Płd. i uzależniały negocjacje od zmiany stanowiska Waszyngtonu.

Północnokoreańscy urzędnicy z zadowoleniem przyjęli niedawne sugestie Trumpa dotyczące poszukiwania „nowej metody” negocjacji i dymisję jego dotychczasowego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, znanego z twardego stanowiska wobec komunistycznego reżimu w Pjongjangu.

Na pierwszym spotkaniu obu przywódców w Singapurze latem 2018 r. Kim wyraził gotowość do całkowitej denuklearyzacji w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla jego kraju. Konkretny plan zakończenia północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych i likwidacji istniejącego arsenału nuklearnego nie został jednak jak dotąd ogłoszony.

źródło:

Zobacz więcej