„Nic złego się nie dzieje”. Trzaskowski nie chce rozmawiać o kolejnej poważnej awarii w „Czajce”

Na całym świecie zdarzają się awarie, nie tylko w Warszawie, także w Krakowie, Łodzi – tak Rafał Trzaskowski skomentował niedziałającą od 10 miesięcy spalarnię osadów przy oczyszczalni ścieków „Czajka”. Ten kolejny zepsuty element oczyszczalni kosztował 700 mln euro. W tej chwili utylizacją nieczystości zajmują się zewnętrzne firmy, w związku z czym „nic złego się nie dzieje” – ocenił prezydent Warszawy.

Rzeczniczka GIOŚ: Dwie trzecie wielkiej inwestycji nie działa. To ogromna awaria

– Już w 2013 r., kiedy spalarnia w oczyszczalni „Czajka” została oddana do użytku, była oddana warunkowo. Było 99 usterek, które były usuwane przez...

zobacz więcej

Na pytanie, dlaczego informacja o awarii, do której doszło na przełomie listopada i grudnia 2018 r., została przekazana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dopiero dzisiaj, po publikacjach medialnych na ten temat, Trzaskowski odpowiedział, że o sytuacji poinformowano wtedy, gdy doszło do uszkodzenia spalarni.

Zaznaczył też, że nie cała spalarnia, tylko jeden z jej obiektów uległ awarii. Nie skomentował jednak uwagi, że ostatecznie nie działa cała spalarnia.

– Dokładnie ten sam komponent psuł się w Krakowie i w Łodzi – przekonywał Trzaskowski, przerzucając winę na dostawcę technologii.

Jak poinformowało MPWiK, wywóz nieczystości – których nie udało się zutylizować w spalarni – kosztuje 1,7 mln zł miesięcznie. Gdyby udało się je spalić na miejscu, koszt spadłby o ponad połowę. Zapytany o to prezydent Warszawy stwierdził, że „jeśli okaże się, że komponenty były wadliwe z winy producenta, to na pewno będą odszkodowania”.

Nie umiał odpowiedzieć na pytanie o to, ile może potrwać naprawa. – Czekamy na ostateczną ocenę sytuacji, bo prawdopodobnie cały wadliwy komponent musi być wymieniony całkowicie – powiedział.

Warszawa: MPWiK potwierdza awarię spalarni osadów w oczyszczalni „Czajka”

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w oświadczeniu potwierdziło, że na przełomie listopada i grudnia 2018 r. doszło na terenie...

zobacz więcej

Jak długo miasto będzie płaciło podwójną stawkę za wywóz nieczystości? Czy to prawda, że stolica już od marca 2018 r. miała podpisane umowy na wywóz niespalonych odpadów? Dlaczego informację o awarii ukrywano przed mieszkańcami Warszawy i miejskimi radnymi? Na te pytania Rafał Trzaskowski nie chciał odpowiedzieć, odwracając się plecami od reportera.

– Proszę się nie denerwować, (…) proszę nie mówić do pleców, (…) skończyliśmy rozmowę – mówił Trzaskowski.

Konferencja warszawskiej spółki wodociągowej na temat awarii spalarni osadów oczyszczalni „Czajka” ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Zdaniem Rafała Trzaskowskiego tam trzeba zwrócić się z pytaniami i „nie biegać za nim”.

źródło:
Zobacz więcej