Premier: Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu

Według Morawieckiego opozycja chce likwidacji energetyki opartej na węglu, co uważa za „ogromne ryzyko dla przemysłu” (fot. Shutterstock/Krzysztof Slusarczyk)

Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu. Pokażemy, że to jest możliwe – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Według niego opozycja chce doprowadzić do likwidacji energetyki opartej na węglu. – To ogromne ryzyko dla przemysłu – ocenił.

Morawiecki: nawet 30 mld zł na program termomodernizacji

zobacz więcej

Według premiera, który w jesiennych wyborach będzie liderem katowickiej listy PiS, opozycja nie ukrywa tego, że chce doprowadzić do likwidacji energetyki opartej na węglu. Morawiecki powiedział w TVP Katowice, że to „ogromne ryzyko dla całego polskiego przemysłu”.

Morawiecki zaznaczył również, że z Górnego Śląska „musi wyjść taki rodzaj zmian gospodarczych, który doprowadzi do tego, że Polacy będą zarabiali tak, jak w zachodniej Europie”.

– Będzie to nowoczesny przemysł oparty o zielone i zaawansowane technologie, o polską naukę, która na Śląsku jest bardzo dobrze rozwinięta. Do takich zmian chcemy tutaj doprowadzić – powiedział premier.

Zaznaczył także, że potencjał Śląska jest ogromny, a województwo śląskie podlega procesowi zmian związanemu m.in. z miejscami pracy, przemysłem czy energetyką. – To są zmiany fundamentalne – ocenił Morawiecki.

Lider PO Grzegorz Schetyna prezentując program Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że zobowiązuje się ona, iż do 2030 r. wyeliminuje węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. – w energetyce.

źródło:

Zobacz więcej