RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekstremalne warunki pogodowe i lawa. Łazik NASA na Islandii

NASA testuje łazik przed misją na Marsa (fot. Materiały prasowe)

Eksperci z NASA testują na Islandii nowy samojeżdżący łazik. Badania odbywają się w ramach przygotowań do przyszłorocznej misji na Marsa. Miejsce zostało wybrane nie bez przypadku. Trudne warunki pogodowe, piasek i lawa przypominają uwarunkowania planety, jak informuje jeden z badaczy.

NASA ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów na Księżyc. Seria wypraw, które mają rozpocząć się w roku 2024,...

zobacz więcej

Celem projektu NASA jest przyjrzenie się środowisku z piaskiem wulkanicznym na Islandii, podobnemu do tego na Marsie. Ma to pomóc w przygotowaniach do badań naukowych na planecie. Ma to również pozwolić na określenie, czy nowe metody eksploracji – w tym wzrastająca autonomia łazika – mogą przynieść korzyści kolejnym misjom.

O zastosowaniu pojazdu kosmicznego wypowiedział się Ewan Reid, szef kanadyjskiej firmy, która wyprodukowała oprogramowanie do urządzenia. Powiedział, że dzięki łazikowi można zbudować trójwymiarową mapę terenu.

Obecnie geolodzy pracują w okolicach lodowca Langjökull, na południu Islandii. Skupiają się przede wszystkim na zmianach fizycznych i chemicznych właściwości materiału geologicznego.

Naukowcy mają za zadanie pobierać pomiary i próbki w trzech lokalizacjach, w coraz większych odległościach od lodowca.

źródło:
Zobacz więcej