Nalot na areszt dla nielegalnych imigrantów. Są dziesiątki ofiar

W ośrodku przebywali głównie imigranci ze środkowej i południowej Afryki (fot. TT/Moftah Mosbah)

40 osób zginęło a 80 zostało rannych – to bilans ataku lotniczego na areszt dla nielegalnych imigrantów Al-Daman na przedmieściach stolicy Libii, Trypolisu.

Chalifa Haftar idzie po władzę w Libii. Krwawe walki o Trypolis

Wskazywanie przez niektórych polskich komentatorów Rosji jako odpowiedzialnej za ofensywę gen. Haftara na Trypolis jest równie prostym...

zobacz więcej

W ośrodku przebywali głównie imigranci ze środkowej i południowej Afryki, którzy migrują do Libii w nadziei, że uda im się następnie dostać na terytorium do Unii Europejskiej.

Areszt został zbombardowany najprawdopodobniej przez samoloty samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), którą kontroluje gen. Chalif Haftar. Od ubiegłego tygodnia ANL prowadzi ofensywę mającą jej zapewnić kontrolę nad Trypolisem.

Celem operacji, którą Haftar rozpoczął przeciwko Trypolisowi dokładnie w chwili, gdy przebywał tam sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, jest niedopuszczenie do rozpoczęcia rozmów na rzecz pojednania narodowego.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie sytuację kontroluje rząd jedności narodowej premiera Fajiza Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie – z Bengazi – rządzi administracja ANL, na której czele stoi Haftar.

Popierany przez Egipt i państwa Zatoki Perskiej generał nazywa swych rywali „terrorystami” i deklaruje, że ostatecznym celem jego „misji” jest wyzwolenie Trypolisu .źródło:
Zobacz więcej