RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przemyt gigant. Jeden z największych udaremnionych przerzutów w tym roku

Nielegalne paczki opatrzono rosyjsimi napisami (fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)
Nielegalne paczki opatrzono rosyjsimi napisami (fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)

Jadący z Chin pociąg towarowy zatrzymali lubelscy celnicy w Terespolu. W jednym z wagonów wśród legalnego towaru odkryli nielegalne papierosy bez żadnych znaków akcyzy. Było tam 148 tys. paczek papierosów wartych ponad 2 mln zł. – To jeden z dwóch największych przechwyconych przez nas przemytów w tym roku – mówi portalowi tvp.info nadkom. Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Lubelscy celnicy mieli informacje, że w jednym z kontenerów może być trefny towar; przekierowali podejrzany pociąg na terminal przeładunkowy w Małaszewiczach. – I to był strzał w dziesiątkę – mówi nadkom. Siemieniuk.

Szybko okazało się, ze w wytypowanym wagonie wśród legalnego ładunku znajdują się nielegalne papierosy. Po kilkunastu godzinach rozładunku funkcjonariusze doliczyli się aż 148 tys. paczek papierosów jednej marki. Na paczkach nie było żadnych znaków akcyzy, zostały podrobione.

Wartość przemytu szacuje się na ponad 2 mln zł. – To największy w tym roku przemyt papierosów udaremniony na granicy w woj. lubelskim i drugi co do wielkości na terenie Polski – wyjaśnia rzeczniczka.

Od początku roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zajęli już około 1,4 mln paczek papierosów.

Funkcjonariusze przyznają, że takie gigantyczne przerzuty na granicy zdarzają się coraz rzadziej. Na każdym przejściu są specjalne skanery do prześwietlania ciężarówek i wagonów. Przemytnicy szukają innych szlaków i możliwości.

źródło:
Zobacz więcej