RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Huawei dostał setki milionów dolarów dotacji od Pekinu. Waszyngton protestuje

Amerykanie uważają dotacje za nieuczciwe i zaburzające konkurencję na wolnym rynku (fot. gettyimages/ NurPhoto / VCG / Contributor)
Amerykanie uważają dotacje za nieuczciwe i zaburzające konkurencję na wolnym rynku (fot. gettyimages/ NurPhoto / VCG / Contributor)

Chińskie władze wspomagały koncern Huawei, przyznając mu warte setki milionów dolarów granty, sprzedając subsydiowaną ziemię i udzielając preferencyjnych pożyczek jego zagranicznym klientom – podała w czwartek agencja AFP po analizie raportów finansowych. Waszyngton domaga się wstrzymania dotacji, które uznaje za nieuczciwe i zaburzające konkurencję na wolnym rynku.

Huawei: Amerykańska czarna lista zaszkodzi miliardom konsumentów

– Amerykańska decyzja mająca na celu umieszczenie Huawei na czarnej liście handlowej „ustanawia niebezpieczny precedens”, który zaszkodzi miliardom...

zobacz więcej

Dotowanie przez Pekin rozwoju chińskiego sektora technologicznego jest jednym z centralnych punktów wojny handlowej wytoczonej Chinom przez USA. Waszyngton domaga się wstrzymania dotacji, uznawanych przez USA za nieuczciwe i zaburzające konkurencję na wolnym rynku.

Z raportów finansowych Huawei oraz danych publicznych wynika, że koncern dostał od rządu setki milionów dolarów grantów, kupował mocno dotowaną ziemię pod budowę swoich placówek i mieszkań dla pracowników, a jego zagraniczni klienci otrzymywali od państwowych chińskich banków pożyczki na preferencyjnych warunkach, by kupować produkowany przez firmę sprzęt – podała AFP.

– Sprzedaż ziemi po cenach niższych od rynkowych, olbrzymie celowe granty na badania i rozwój oraz finansowanie eksportu na zasadach korzystniejszych niż te, jakie Huawei mógłby znaleźć w sektorze prywatnym, wspólnie wydają się przekładać na znaczące subsydia, które inne kraje mogłyby zaskarżyć w Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli szkodzą one ich firmom – oceniła była asystent przedstawiciela USA ds. handlu Claire Reade.

Założyciel Huawei Ren Zhengfei zaprzeczył w lutowym wywiadzie dla BBC, że jego firma otrzymuje dotacje rządowe. Według rzeczniczki koncernu miał jednak na myśli, że Huawei nie otrzymuje od rządu żadnej specjalnej pomocy. – Podobnie jak wiele innych firm Huawei dostaje dotacje na rozwój od rządów w kilku krajach i regionach – oświadczyła rzeczniczka.

AFP oblicza na podstawie rocznych raportów Huawei, że w ciągu ostatnich 10 lat firma otrzymała granty w wysokości 11 mld juanów (1,6 mld USD). Ponad połowa tej sumy została przekazana przez władze w formie „bezwarunkowych grantów rządowych” z uwagi na wkład firmy w „rozwój nowych wysokich technologii” – jak napisano w sprawozdaniu Huawei z 2009 roku.

Panasonic zrywa z Huawei. „Wstrzymaliśmy wszystkie transakcje”

Firma Panasonic zawiesiła współpracę z chińskim producentem sprzętu elektronicznego Huawei. Powodem są podejrzenia, że firma szpieguje na rzecz...

zobacz więcej

Według AFP, Huawei nabył m.in. 127 ha ziemi w mieście Dongguan na południu Chin za ok. jedną dziesiątą ceny, jaką trzeba zapłacić w tej okolicy za ziemię pod budownictwo mieszkaniowe. Huawei wzniósł tam ogromne centrum badawcze inspirowane architekturą europejską – z fontannami i replikami europejskich budynków.

W latach 2015-18 spółka córka Huawei kupiła również 46 ha ziemi za ok. jedną szóstą ceny rynkowej, co oznaczałoby, że koncern zaoszczędził na tym nawet 16,5 mld juanów (2,4 mld dolarów) – podaje AFP. Na pytanie o subsydiowaną ziemię rzeczniczka Huawei odparła, że jej firma przyczynia się do rozwoju gospodarczego miasta i płaci podatki.

Państwowe chińskie instytucje finansowe udzielały pożyczek zagranicznym klientom Huawei, w niektórych przypadkach pozostawiając państwo z problemami, jeśli dłużnik nie był w stanie spłacić zobowiązań – podała francuska agencja. W 2004 roku chiński koncern podpisał z Chińskim Bankiem Rozwoju (CDB) umowę w sprawie linii kredytowej wartej 10 mld dolarów na pożyczki dla klientów na zakup urządzeń Huawei. W 2009 roku powiększono tę kwotę do 30 mld dolarów.

Google odcina Huawei. Smartfony nie będą miały dostępu do Play Store, Gmaila czy YouTube'a

Przedstawiciele Alphabet Inc. - konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład – potwierdzili w...

zobacz więcej

Zapotrzebowanie na infrastrukturę, w tym sprzęt telekomunikacyjny i internetowy, nie jest już w Chinach tak duże, jak dawniej – powiedział prezes CDB Zheng Zhijie. – Co możemy zrobić z nadwyżką mocy produkcyjnych? Możemy ją tylko wysyłać za granicę (...). Możemy udzielać pożyczek na zakup chińskiego sprzętu lub materiałów, ale musi być w tym element chiński – dodał Zheng w rozmowie z AFP.

Agencja przytacza przykład brazylijskiej spółki Oi i należącej do niej firmy telekomunikacyjnej Telemar Norte Leste, które zaciągały w CDB na korzystnych warunkach pożyczki na zakup sprzętu Huawei. Oi ogłosił upadłość, zalegając ze spłatą 650 mln dolarów pożyczonych od chińskiego banku.

– Większość firm telekomunikacyjnych działa naprawdę dobrze, jedna czy dwie z jakiegoś powodu napotykają trudności (...). To jest ryzyko związane z działalnością banku – ocenił Zheng.

źródło:

Zobacz więcej