RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Domy na Marsie z drukarki 3D. Zamieszkają w nich astronauci

Na razie nie wiadomo, kiedy podobne domy na Marsie zostaną zamieszkane (fot. mat.pras.)

Nowojorska firma AI Space Factory wygrała zorganizowany przez NASA konkurs na projekt domów na Marsie. W przyszłości mają w nich zamieszkać astronauci przebywający na tej planecie.

„Twardowsky” – polski projekt marsjańskiej kolonii

Studenci i doktoranci Politechniki Wrocławskiej opracowali projekt kolonii na Czerwonej Planecie. Osiedle „Twardowsky” będzie przeznaczone dla...

zobacz więcej

W zmaganiach uczestniczyło osiem zespołów ze USA oraz jeden z Korei Południowej. Inżynierowie musieli wykazać się zdolnościami programistycznymi, ale też kreatywnością w doborze materiałów, z których zbudują dom odpowiedni do zamieszkania na Czerwonej Planecie. W tym celu musieli wykorzystać surowce wtórne i materiały, jakie są dostępne na Księżycu i Marsie.

Drużyny miały także stworzyć wirtualny model konstrukcji, jakie mogą powstać na Marsie. Musiały też wydrukować w 3D miniaturowe wersje swoich projektów. Sędziowie najlepiej ocenili habitat przedstawiony przez firmę AI Space Factory, która w nagrodę otrzymała 500 tys. dolarów.

„Architektura na Ziemi ma kluczowe znaczenie dla tego w jakich warunkach żyjemy. Na Marsie ta rola jest jeszcze większa, ponieważ architektura i maszyny są tym co mają zagwarantować ludziom przeżycie” – wskazała AI Space Factory w oświadczeniu. „W przypadku kosmicznej architektury każda decyzja na etapie projektowania będzie miała ogromne konsekwencje dla powodzenia misji” – dodano.

Naukowcy z NASA uważają, że technologia druku 3D będzie sposobem na rozwiązanie wielu problemów, z jakimi będą musieli zmierzyć się astronauci wykonujący długie misje pozaziemskie. Ostatnio Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostarczono refabrykator, czyli rodzaj drukarki 3D, która potrafi przetwarzać przedmioty na filament i produkować niezbędne części.


źródło:
Zobacz więcej