RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znieważenie pomnika ofiar smoleńskich. Mężczyzna wszedł na monument

Pomnik smoleński na pl. Piłsudskiego w Warszawie (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Podczas składania kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej doszło do incydentu. Mężczyzna wszedł na monument i zaczął krzyczeć w stronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Interweniowała policja. – W tej chwili w jednej z komend trwają czynności z tym mężczyzną – mówi portalowi tvp.info rzecznik stołecznej policji komisarz Sylwester Marczak. Dodaje, że czynności prowadzone są pod kątem art. 51 kodeksu wykroczeń, tj. zakłócania porządku publicznego.

„Zatrzymanie za jazdę na hulajnogach przy pomniku smoleńskim”. Fake news TVN i „Wyborczej”

W stołecznym wydaniu „Gazety Wyborczej” oraz „Faktach” TVN poinformowano o policyjnej interwencji przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej w...

zobacz więcej

Politycy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, w kolejny miesiąc po tragedii z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku złożyli kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej przy placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Gdy uczestnicy obchodów zbliżali się do monumentu, wszedł na niego mężczyzna – znany z uczestnictwa w antyrządowych protestach, związany ze środowiskiem KOD – i zawołał, zwracając się do prezesa PiS.

– Kiedy wreszcie skończysz tę szopkę? Dziewięć lat, kiedy przestaniesz oszukiwać ludzi? – mówił. Został odprowadzony przez funkcjonariuszy do policyjnego wozu.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:
Zobacz więcej