RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny akt oskarżenia ws. warszawskiej reprywatyzacji m.in. wobec Marka M.

Marek M. w warszawskim sądzie okręgowym (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Do sądu trafił akt oskarżenia w związku z warszawską reprywatyzacją; objęto nim m.in. handlarza roszczeń i antykwariusza Marka M. – poinformowała Prokuratura Krajowa. To kolejny akt oskarżenia ws. reprywatyzacji przygotowany przez wrocławską prokuraturę.

Ruszył proces rekina warszawskiej reprywatyzacji Marka M. „Korzyści nie uzyskałem”

Przed warszawskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces znanego handlarza roszczeń do stołecznych nieruchomości. Marek M. jest oskarżony o...

zobacz więcej

„Aktem oskarżenia objęto warszawskiego antykwariusza Marka M. oraz Krystynę O. Oskarżonym zarzucono, że działając wspólnie i w porozumieniu doprowadzili spadkobierczynię dawnych właścicieli nieruchomości znajdującej się w Warszawie przy ul. Dynasy 4, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 1 mln 40 tys. zł w postaci całego przysługującego jej udziału wynoszącego 1/8 części w prawach i roszczeniach do tej nieruchomości oraz takiego samego udziału we współwłasności budynku (...) o wartości 8 mln 320 tys. 963 zł” – głosi komunikat prokuratury.

Prokuratura poinformowała, że M. i O. wprowadzili pokrzywdzoną w błąd co do tożsamości nabywców oraz co do „zakresu i przedmiotu przysługujących jej praw i roszczeń względem tej nieruchomości i jej faktycznej wartości”. „Działając w ten sposób, odkupili od pokrzywdzonej roszczenia za kwotę 300 zł” – ustaliła prokuratura.

Ponadto w tej sprawie – jak dodano – Marek M. odpowie także za doprowadzenie drugiej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli nieruchomości przy ul. Dynasy 4 do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – udziałem wynoszącym 1/8 w prawach do tej nieruchomości. „M. zawarł z pokrzywdzoną umowę sprzedaży roszczeń do tej nieruchomości za kwotę 500 zł” – przekazano.

Jak poinformowała PK, oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Reprywatyzacja Mokotowskiej 40. Generał zwrócił miliony

Komisja weryfikacyjna ds reprywatyzacji właśnie odzyskała od gen. Mariana Robełka 6,5 mln zł – poinformował szef komisji Patryk Jaki. Pieniądze te...

zobacz więcej

Latem zeszłego roku M. został zatrzymany i doprowadzony do zajmującej się sprawami stołecznej reprywatyzacji Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Usłyszał zarzuty w sprawach nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Dynasy 4, ale także Opoczyńskiej 4B i tzw. Folwarku Służewiec.

„M. podejrzany jest o przywłaszczenie praw majątkowych dotyczących nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Opoczyńskiej 4B oraz nieruchomości Folwark Służewiec o łącznej wartości nie mniejszej niż 11 mln 500 tys. zł oraz oszustwo na szkodę dwóch pokrzywdzonych w związku z nabyciem praw i roszczeń do nieruchomości położonej przy ul. Dynasy 4” – informowała wówczas prokuratura.

Z kolei w początkach grudnia zeszłego roku warszawski sąd okręgowy wymierzył M. nieprawomocnie karę 60 tys. zł grzywny oraz 31 tys. zł kosztów sądowych w innej sprawie – dotyczącej wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym w związku z reprywatyzacją kamienicy przy ul. Targowej.

Sąd wskazał, że M. wprowadził w błąd sąd rejonowy „co do faktu, że w dalszym ciągu jest uprawniony do reprezentowania spadkobierczyni jako jej kurator, a co za tym idzie, że ta osoba w dalszym ciągu żyje”. Jak wyjaśniał sąd podstępne wprowadzenie w błąd polegało na tym, że oskarżony zataił fakt śmierci spadkobierczyni do nieruchomości.

Pierwszy obszerny akt oskarżenia w sprawie reprywatyzacji, przygotowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, trafił do warszawskiego SO w końcu marca zeszłego roku. W sprawie – obejmującej siedem osób – oskarżony został skupujący roszczenia biznesmen Maciej M., jego syn Maksymilianem M. oraz stołeczny adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R.

Na początku roku Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku, aby proces przenieść do innego sądu. W związku z tym termin pierwszej rozprawy w tej sprawie został wyznaczony na 12 marca.

Jesienią 2018 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny obszerny akt oskarżenia obejmujący wątki 15 reprywatyzowanych nieruchomości. Oskarżenie objęło dziewięć osób w tym m.in. byłego wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., jego matkę Alinę D., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M. oraz biznesmena skupującego roszczenia do warszawskich nieruchomości Janusza P.

źródło:

Zobacz więcej