Sejmik podlaski wciąż podzielony. W czwartek odwołanie nowego przewodniczącego

Radny Koalicji Obywatelskiej Karol Pilecki wybrany na przewodniczącego sejmiku podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego VI kadencji (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

Odwołanie przewodniczącego sejmiku i powołanie nowego oraz uzupełnienie składu zarządu województwa – takie punkty znalazły się w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku. Planowana była na 28 listopada, ostatecznie odbędzie się dzień później.

Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego

Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, został wybrany na przewodniczącego sejmiku woj. podlaskiego nowej kadencji. W głosowaniu...

zobacz więcej

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w biurze sejmiku, w programie tej sesji, zwołanej na wniosek grupy radnych, znalazły się wyłącznie sprawy personalne. Wśród nich odwołanie obecnego przewodniczącego sejmiku i powołanie w to miejsce nowego oraz powołanie zarządu województwa.

Sejmik województwa podlaskiego nowej kadencji formalnie działa od minionego czwartku; radni odebrali wtedy zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.

Jednego dnia odbyły się dwie sesje. Na pierwszej dokonano wyboru przewodniczącego sejmiku. Został nim Karol Pilecki, wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej i PSL, który w tajnym głosowaniu pokonał Marka Komorowskiego z PiS. Rozstrzygnięcie było zaskakujące, bo to PiS w sejmiku województwa podlaskiego ma samodzielną większość (16 mandatów na 30). To jednak Pilecki dostał 16 głosów, Komorowski 11, trzy były nieważne.

Jeszcze tego samego dnia odbyła się kolejna sesja sejmiku. Na niej radni z klubu PiS już jednomyślnie – jak wskazują wyniki tajnego głosowania – zagłosowali za kandydaturą Artura Kosickiego na nowego marszałka województwa. Kosicki, 40-letni prawnik z Białegostoku i szef miejskich struktur PiS, dostał 16 głosów i dwoma głosami pokonał Stefana Krajewskiego, zaproponowanego na to stanowisko przez PSL i Koalicję Obywatelską.

Sam Kosicki po wyborze nie przesądzał w rozmowie z dziennikarzami, czy w krótkim czasie dojdzie do odwołania nowo powołanego przewodniczącego sejmiku. Mówił, że zależy to od decyzji całego klubu radnych PiS. Wcześniej z mównicy sejmikowej przewodniczący minionej kadencji Jacek Piorunek (KO) proponował radnym PiS, by nie odwoływali przewodniczącego z obecnej opozycji.

Artur Kosicki (PiS) marszałkiem województwa podlaskiego. KO prosi, by nie odwoływać przewodniczącego

Artur Kosicki z Prawa i Sprawiedliwości został marszałkiem województwa podlaskiego. Kandydat PiS uzyskał w trzydziestoosobowym sejmiku 16 głosów. W...

zobacz więcej

– To byłby naprawdę dobry pokaz, że chce pan i wy chcecie działać wspólnie na rzecz tego województwa – mówił wtedy Piorunek, zwracając się też do nowego marszałka województwa.

Jak wynika z informacji PAP, wniosek o odwołanie Karola Pileckiego i powołanie nowego przewodniczącego jest już jednak w programie najbliższej sesji, zwołanej na wniosek grupy radnych. Planowana była na środę 28 listopada, ostatecznie w piątek zapadła decyzja, iż sesja odbędzie się 29 listopada po południu.

W programie, oprócz głosowań dotyczących przewodniczącego sejmiku, zaplanowano wybór członków zarządu województwa (zarząd jest 5-osobowy, oprócz wybranego już marszałka składa się również z dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu powoływanych na wniosek marszałka) oraz wybór wiceprzewodniczących sejmiku.

Wcześniej Komitet Polityczny PiS rekomendował na wicemarszałków województwa podlaskiego Marka Olbrysia i Romualda Łanczkowskiego, zaś na członków zarządu – Marcina Sekścińskiego i Jakuba Fica. Te dwie ostatnie kandydatury dotyczą osób, które nie są radnymi wojewódzkimi. Według informacji kuluarowych w trakcie czwartkowych sesji, to właśnie mogło być powodem sprzeciwu części radnych PiS, czemu dali wyraz w głosowaniu na przewodniczącego sejmiku.


Pytany o to przez dziennikarzy marszałek Kosicki przyznał, że można spodziewać się korekt w składzie zarządu, który został zarekomendowany przez Komitet Polityczny PiS.

źródło:

Zobacz więcej