UE chce kaucji za plastikowe butelki. Polska się sprzeciwia

Pomysł wprowadzenia kaucji na butelki plastikowe jest częścią pakietu przepisów, które mają pomóc ograniczyć zaśmiecanie plastikiem (fot. Shutterstock/DidiPho)

Unia Europejska chce obowiązkowego recyklingu 90 proc. butelek plastikowych już w 2025 r. Oznaczałoby to konieczność wprowadzenia systemu kaucji – informuje „Rzeczpospolita”. Takie rozwiązanie podoba się producentom opakowań, którzy popierają ten pomysł.

Parlament Europejski zakazał plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce,...

zobacz więcej

W środowej „Rzeczpospolitej” czytamy, że „negocjacje w tej sprawie trwają i powinny zakończyć się w tym roku”.

Pomysł wprowadzenia kaucji na butelki plastikowe jest częścią pakietu przepisów, które mają pomóc ograniczyć zaśmiecanie plastikiem.

Za kaucjami obstaje większość krajów Unii Europejskiej, Polska jest jednak przeciwna. „Nasi eksperci argumentują, że nie wykazano związku między systemem kaucyjnym a poziomem zbieralności butelek plastikowych” – podaje „Rzeczpospolita”.

Eksperci uważają ponadto, że takie rozwiązanie byłoby dla Polski za drogie, na co miał wskazywać raport Deloitte z marca tego roku.

Ekolodzy podważają argumenty Polaków. Piotr Barczak, ekspert Europejskiego Biura Ochrony Środowiska stwierdził, że osoby, które mówią, „ że system kaucji nie podnosi poziomu recyklingu, albo kłamią, albo są złymi specjalistami”.

Gang „chrzcił” niemieckie śmieci. Zamiast do sortowni trafiły na wysypiska

Dzięki sfałszowanym dokumentom gang działający w całej Polsce sprowadził nielegalnie do Polski ponad 4 tys. ton niemieckich śmieci. Odpady miały...

zobacz więcej

System kaucyjny funkcjonuje m.in. w Niemczech, poziom recyklingu wynosi tam 99 proc. Wielka Brytania, która system ten wprowadziła w tym roku, miała dotychczas wskaźnik recyklingu na poziomie 43 proc.

„W Polsce do recyklingu trafia mniej niż 40 proc. butelek, a co gorsza tylko kilka procent pochodzi z prawdziwej zbiórki selektywnej” – powiedział „Rzeczpospolitej” Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu, największej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Zauważył on, że w krajach, które wprowadziły system kaucyjny, poziom zwrotu butelek oscyluje w granicach 90-97 proc., natomiast w pozostałych krajach poziom odzysku nie dochodzi do 60 proc.

Wacław Wasiak, dyrektor biura Polskiej Izby Opakowań uważa, że system kaucyjny jest dobrym pomysłem, gdyż może przełożyć się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

„Najważniejsze wydaje się dziś wymuszenie na rynku takiego sposobu projektowania opakowań i innych wyrobów z plastiku, by zachowawszy walory użytkowe – umożliwić ich recykling” – powiedział „Rzeczpospolitej” Wasiak.

banner

źródło:
Zobacz więcej