Raport

Epidemia koronawirusa

LOT szybko odzyskał rentowność. Dwukrotny wzrost liczby pasażerów i wpływów

LOT miał zostac sprzedany. Teraz przynosi zyski i rusza na nowe podniebne szlaki (fot. PAP/Leszek Szymański)

– W ciągu trzech ostatnich lat podwoiliśmy liczbę przewiezionych pasażerów do poziomu 9 mln rocznie. Podwoiliśmy też nasze obroty. LOT „pisze czarne liczby”, czyli jest przedsiębiorstwem rentownym – mówi członek zarządu firmy Michał Fijoł.

LOT poleci na Florydę. Rusza połączenie Warszawa - Miami

PLL LOT od 1 czerwca 2019 roku uruchomią bezpośrednie połączenie z Warszawy do Miami na Florydzie – poinformowała spółka. Loty będą realizowane...

zobacz więcej

– W 2016 r. LOT był niewielką linią środkowej Europy, która właśnie prezentowała swoją nową strategię rentownego wzrostu. Już teraz możemy powiedzieć, że nasza strategia na lata 2016-2020 nie tylko została zrealizowana, ale stało się to znacznie szybciej, niż zakładaliśmy – powiedział Fijoł podczas panelu poświęconego CPK zorganizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Zdaniem Fijoła pozycja Polski w światowym rynku lotniczym nie jest jeszcze wysoka, ale zostanie znacząco wzmocniona dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu. Przedstawiciel narodowego przewoźnika przypomniał, że już prezentując bieżącą strategię firma wskazywała, że do dalszego rozwoju potrzebuje nowego lotniska.

– Cieszę się, że dziś w gruncie rzeczy rozmawiamy już o technikaliach, bo wszyscy wiedzą, że to lotnisko należy wybudować, są stosowne ustawy, jest stosowna organizacja, która za tym stoi – ocenił.

Zdaniem Fijoła Port „Solidarność” nie zagrozi kondycji lotnisk regionalnych. Opinia ta wynika z przekonania o dużym potencjale wzrostu rynku lotniczego w Polsce i całym regionie.

– W Europie Środkowo-Wschodniej, dla której mieszkańców pracujemy, obywatele odbywają jeden lot rocznie, a w Europie Zachodniej trzy. Naturalny wzrost popytu spowoduje, że znajdzie się miejsce i dla lotnisk regionalnych, i dla CPK, i dla wielkiego przewoźnika narodowego, jakim będzie LOT – zapewniał.

Michał Fijoł zapowiedział, że spółka ogłosi niebawem swoją strategię długookresową na lata 2020-2027. Jej elementem ma być rozwój siatki połączeń, który realizowany był też w ostatnich latach.

– W 2015 r. LOT latał na czterech trasach dalekiego zasięgu, nasza nowa linia do Miami jest już czternastym takim połączeniem – wyliczał Michał Fijoł. Połączenia do Miami, obsługiwane dreamlinerami, mają zostać uruchomione w 2019 r. z myślą o 500 tys. podróżujących co roku między Europą Środkową a Florydą.

W 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę umożliwiającą sprzedaż większościowego pakietu udziałów w PLL LOT. Nieco wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie ratował narodowego przewoźnika „za wszelką cenę”. Przedsiębiorstwo było w trudnej sytuacji i musiało prosić resort skarbu o miliardowe dofinansowanie.

źródło:
Zobacz więcej