RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wakacje to żniwa dla sekt. Policja radzi, jak uniknąć dramatu

Do sekty można trafić przez cały rok. Na wyjeździe szkoleniowym, w gabinecie u psychologa, na spotkaniu coachingowym, a nawet w grupie modlitewnej działającej przy parafii (fot. arch.PAP/Paweł Kula)

Policja ostrzega: istnieje poważne zagrożenie sektami. Tematyka ta wzbudza większe zainteresowanie czy obawy zwłaszcza w wakacje. Tymczasem do sekty może trafić każdy, niezależnie od poziomu inteligencji i wykształcenia. I to przez cały rok.

Orban bierze się za scjentologów. Siedziba zajęta przez urząd podatkowy

Siedziba węgierskich scjentologów w Budapeszcie została zajęta przez Narodowy Urząd Podatków i Ceł (NAV). Poinformowało tym portal Hirado.hu,...

zobacz więcej

Do sekty można trafić: na wyjeździe szkoleniowym, w gabinecie psychologa, na spotkaniu coachingowym, a nawet w grupie modlitewnej działającej przy parafii.

Podczas odpoczynku młodzi ludzie mają więcej swobody, luzu, czasu niż w roku szkolnym. Sekty organizują w tym czasie rozmaite szkolenia, warsztaty, sympozja, kursy językowe, obozy.

W wakacje członkowie sekt bardziej rzucają się w oczy, bo wychodzą na ulice wielkich miast ze swoimi naukami, często dynamicznym stylem życia, wzbudzając zainteresowanie szerszych kręgów społeczeństwa; zachęcają do wymiany poglądów na temat religii, moralności, polityki, ekonomii; w dalszej perspektywie zapraszają na spotkanie i przyłączenie się do grupy.

Ofiarą może być każdy

Do sekty może trafić każdy, niezależnie od poziomu inteligencji i wykształcenia. Każdy z nas ma niezaspokojone potrzeby, które może, jak się na początku wydaje, zaspokoić oferta proponowana przez sektę. Każdy z nas przeżywa też kryzysy, a wtedy jesteśmy bardziej podatni na działanie takich grup.

Kazał przeżuwać każdy kęs 200 razy. Guru odchudzał i wykorzystywał seksualnie członków sekty

We Włoszech rozbito sektę działającą pod pretekstem promowania diety makrobiotycznej. Jej 73-letni guru twierdził, że dietą leczy najcięższe...

zobacz więcej

Symptomy, które są sygnałem ostrzegawczym dla krewnych i bliskich osób zagrożonych przez oddziaływanie grupy o charakterze destrukcyjnym/sekty:

Nagła wyraźna zmiana osobowości
Sprawianie wrażenia nieobecności
Zamknięcie się w sobie, tajemniczość
Posługiwanie się nowym językiem - żargonem sekty
Nowy sposób odżywiania się
Nowe kontakty towarzyskie
Utrata poczucia humoru
Utrata zdolności krytycznego spojrzenia
Przesadny krytycyzm
Przyjmowanie agresywnej postawy obronnej
Zmiana naturalnej mimiki twarzy
Utrata umiejętności abstrakcyjnego myślenia, nieużywanie metafor, utrata płynności wypowiedzi i zmiana dotychczasowego sposobu formułowania myśli
Ograniczenie zdolności do zawierania związków intymnych
Brak uczuć i chłód w stosunkach z rodziną i przyjaciółmi
Zmiany fizyczne - nagły spadek lub przyrost wagi spowodowany nieodpowiednią dietą, bezsennością, przemęczeniem
Zachowania neurotyczne, psychotyczne, skłonności samobójcze
Niezwykłe podniecenie i witalność
Fascynacje nową literaturą.

Guru torturował kobiety i trzymał jako niewolnice seksualne

Keith Raniere, przywódca sekty NXIVM ze stanu Nowy Jork, został aresztowany w Meksyku. Jest oskarżony o handel kobietami i niewolnictwo, miał...

zobacz więcej

Co robić, gdy ktoś z bliskich skontaktował się z sektą? Nie wpadać w panikę. Działanie musi być dokładnie przemyślane. Jeśli bliska osoba spotkała rzeczywiście nowych ludzi, a przypuszczasz, że to sekta, to zamiast zaczynać polemikę, dowiedz się czegoś o nich.

Nie dawaj członkowi sekty żadnych pieniędzy. Wiele sekt działa na zasadzie - oskarżaj rodzinę i bierz od niej pieniądze. Wszystkie pieniądze, jakie dasz członkowi sekty, zostaną przeznaczone na potrzeby grupy.

Dowiedz się, z kim spotyka się twój bliski. Zachowaj przy tym przyjacielski ton. Zadaj najpierw sobie pytania: co się właściwie dzieje w moim domu? Co to za grupa, kto i po co ją założył? Czy można aż tak wpłynąć na człowieka? Jak oni mu to zrobili?

Część z tych informacji możesz uzyskać od twojego bliskiego, jeśli będziesz zadawać pytania w sposób przyjazny. Na inne uzyskasz odpowiedź w ośrodku informacji o sektach.

Notuj wszystkie adresy i telefony ludzi, z którymi bliski się spotyka. Zapisuj też tytuły nowych książek i broszurek, które przynosi do domu. Rób to w sposób dyskretny. Nie mów mu o swoich podejrzeniach i działaniach.

Czytaj książki krytyczne wobec grupy. Zobacz, czy w internecie nie ma stron prowadzonych przez byłych członków grupy. Szukaj kontaktu z byłymi członkami i osobami w podobnej do twojej sytuacji.

Zgłoś się też jak najszybciej do ośrodka informacji o sektach; znajdują się w każdym większym mieście w Polsce. Pracownicy tych ośrodków będą wiedzieli, jak ci doradzić, ewentualnie do kogo odesłać.

źródło:
Zobacz więcej