RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zabijcie ich wszystkich”. Państwo Islamskie wzywa do ataków podczas mundialu

Państwo Islamskie liczy na tzw. samotne wilki (fot. SITE)

Ekstremiści z Państwa Islamskiego opublikowali przed piłkarskimi mistrzostwami świata kolejne plakaty wzywające swoich zwolenników do ataków. Dżihadyści liczą, że tzw. samotne wilki będą przeprowadzać zamachy w Rosji.

Irak wydala do Rosji kobiety i dzieci należące do Państwa Islamskiego

Iracki MSZ poinformował o ekstradycji do Rosji 27 dzieci i czterech kobiet z rosyjskim obywatelstwem, które należały do Państwa Islamskiego (IS)....

zobacz więcej

Państwo Islamskie opublikowało trzy plakaty. Jeden z nich przedstawia płonący stadion w Soczi, na którym będą rozgrywane mecze turnieju. Soczi jest też bazą reprezentacji Polski. Inny plakat przedstawia logo mistrzostw w Rosji przecinane nożem i apel po francusku: „Zabijcie ich wszystkich”.

Kolejne dwa plakaty przedstawiają bojowników – jeden z nich wyposażony m.in. w bomby obserwuje stadion Łużniki w Moskwie, gdzie odbędzie się m.in. mecz otwarcia i finał, drugi z kałasznikowem oświadcza, że „terror się rozpocznie”.

W maju Państwo Islamskie również opublikowało plakaty grożące atakami podczas mistrzostw. Wzywano na nich do zamordowania Argentyńczyka Lionela Messiego i Portugalczyka Cristiano Ronaldo poprzez odcięcie ich głów.

W ostatnich miesiącach w Rosji doszło do ataków przeprowadzonych przez dżihadystów. W kwietniu ubiegłego roku 14 osób zginęło w zamachu bombowym w metrze w Petersburgu. Atak – oświadczono – był odpowiedzią na rosyjskie naloty w Syrii.

Szacuje się, że kilka tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej, głównie z azjatyckich i kaukaskich republik, walczyło na Bliskim Wschodzie po stronie Państwa Islamskiego. Eksperci oceniają, że około 2,4 tys. dołączyło do tej organizacji, wielu miało wrócić potajemnie do Rosji. Przed mistrzostwami rosyjskie służby postawiono w stan najwyższej gotowości, z wielu miast usunięto też obywateli m.in. Kirgizji.

źródło:
Zobacz więcej