Abp Gądecki: Tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania

– Tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania – podkreślił w niedzielę w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Hierarcha zaapelował do Polaków o szerzenie pokoju w społeczeństwie.

„Modlitwa o pokój to główny cel akcji »Różaniec bez granic«”

– Modlitwa o pokój. To jest główny cel całego tego przedsięwzięcia, które zostało przygotowane nie przez księży, ale przez ludzi świeckich –...

zobacz więcej

Abp Gądecki zwracając się w bożonarodzeniowym orędziu do Polaków podkreślił, że „w świętą noc Narodzenia Pańskiego stajemy ponownie przed tajemnicą betlejemskiej groty, w której Maryja porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i złożyła w żłobie”.

Jak mówił, przyjście Chrystusa na świat niosło ze sobą dwa podstawowe cele: Bogu chwałę, a ludziom pokój. Podkreślił, że to właśnie „w Chrystusie nastąpiło pojednanie człowieka z Bogiem, dzięki czemu każda istota ludzka - świadoma Bożej miłości - może odnaleźć utracony pokój wewnętrzny. (...) Gdy zaś idzie o pokój zewnętrzny, pokój w naszych rodzinach, grupach społecznych i ojczyźnie, to rodzi się on w życiu społeczeństwa z zachowania Bożych przykazań, z ładu moralnego i porządku etycznego” – zaznaczył.

Wskazał jednak, że „niestety, od pewnego czasu - tak w debacie publicznej, jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich, a nawet w życiu rodzinnym - daje się zauważyć pośród Polaków niepokojący wzrost napięcia społecznego i braku szacunku dla osób o innych poglądach, czemu towarzyszy zazwyczaj brutalizacja języka, a także pojawiające się groźby i agresywne zachowania” – mówił Gądecki.

– Dlatego zwracam się do wszystkich moich rodaków z gorącym apelem o szerzenie pokoju w naszym społeczeństwie, bo przecież rozwój życia jednostkowego i społecznego domaga się pokoju. Nasza polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania. Nasz opłatek jest chlebem pojednania. Łamiemy się opłatkiem z różnymi ludźmi, czasem bardzo bliskimi, z którymi nas wiele łączy, ale czasem także to i owo dzieli. I łamiemy się z ludźmi dalekimi, z którymi nas łączy bardzo mało, lecz mimo to w tym opłatku stajemy się braćmi i siostrami – podkreślił.

Hierarcha przypomniał także, że w nadchodzącym 2018 roku obchodzony będzie jubileusz 1050-lecia powstania najstarszego na polskich ziemiach biskupstwa, czyli diecezji poznańskiej, i przybycia do Poznania pierwszego biskupa. Główne uroczystości rocznicowe pod hasłem „Poznań – Chrystus i my” odbywać się będą w stolicy Wielkopolski od 22. do 24. czerwca.

– Celem naszego świętowania będzie głębsze poznanie natury i misji Kościoła, jego historii i jego współczesności. (...) Ufam, że obchód jubileuszu będzie oddaniem Bogu chwały za dotychczasową historię polskich diecezji oraz impulsem do poszerzenia przestrzeni pokoju w naszej społeczności – powiedział.

Przewodniczący KEP złożył także wszystkim życzenia. – Najpierw pokoju serca, a następnie pokoju w waszych rodzinach, w naszym narodzie, w Europie i na całym świecie. Radosnych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia – powiedział abp Gądecki.

źródło:

Zobacz więcej