RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Syria: W 150 egzekucjach Państwo Islamskie zamordowało ponad 5000 osób

Wśród ofiar egzekucji jest 2868 cywilów (fot. REUTERS/Omar Sanadiki)

Od chwili ogłoszenia swego „kalifatu” w czerwcu 2014 roku terroryści z Państwa Islamskiego zamordowali w Syrii w ciągu czterdziestu miesięcy w 150 zbiorowych egzekucjach 5100 osób – poinformowało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Syria: armia al-Asada odnosi sukcesy na południu kraju, traci na wschodzie

Syryjska armia (SAA) zdobyła 30-kilometrowy odcinek granicy z Jordanią dotąd kontrolowany przez rebeliantów. Państwo Islamskie (IS) dokonało...

zobacz więcej

Ofiarami egzekucji byli syryjscy cywile, powstańcy, m.in. członkowie zbrojnych ugrupowań antyrządowych, w tym Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) wspieranych przez USA, a także żołnierze armii rządowej.

Podstawą do wydania przez IS wyroku śmierci równie dobrze mogło być oskarżenie o „szpiegostwo” na rzecz międzynarodowej koalicji lub SDF, jak na przykład przynależność do Organizacji Wyzwolenia Lewantu, byłej syryjskiej filii Al-Kaidy.

Wśród ofiar egzekucji jest 2868 cywilów, w tym 105 dzieci i 150 kobiet. Oprawcy rozstrzeliwali swe ofiary, pozbawiali życia przez uduszenie, ścięcie czy kamienowanie, zrzucali z dachów wysokich budynków lub palili żywcem.

Egzekucji dokonywano głównie na terenach wokół Damaszku, w prowincjach północnej i wschodniej Syrii: Dajr az-Zaur, Ar-Rakka, Hasaka i Aleppo oraz w prowincjach centralnych: Hims i Hama.

źródło:

Zobacz więcej