RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gigantyczna korupcja w FIFA. Zapadł pierwszy wyrok

Działacze FIFA przyjmowali łapówki za prawo do organizacji mundiali (fot. Philipp Schmidli/Getty Images)
Działacze FIFA przyjmowali łapówki za prawo do organizacji mundiali (fot. Philipp Schmidli/Getty Images)

Przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości zapadł pierwszy wyrok skazujący w związku z aferą korupcyjną w FIFA. Skazany na 8 miesięcy więzienia został Hector Trujillo, były sekretarz generalny gwatemalskiego związku piłkarskiego.

Korupcja w FIFA. Włoska policja przeszukała willę we Włoszech

Włoska policja zajęła i przeszukała luksusową willę na Sardynii, która miała być „środkiem korupcji” przy sprzedaży praw do transmisji meczów...

zobacz więcej

Trujillo pełnił swoją funkcję w latach 2009-15. Orzekał także w krajowym trybunale konstytucyjnym. Cztery miesiące temu mężczyzna przyznał się przed sądem w Brooklynie do dwóch zarzutów dotyczących oszustwa. Wyrok zacznie odsiadywać 20 listopada na Florydzie.

Afera FIFA wybuchła w 2015 r. Wtedy przed organizowanym w Zurychu kongresem organizacji aresztowano siedmiu działaczy, którym postawiono zarzuty korupcyjne. Zarzucano im przyjęcie łapówek o łącznej sumie do 100 mln dolarów.

Zdaniem śledczych doszło też do wielu nieprawidłowości przy przydzielaniu przywileju organizacji turniejów finałowych mistrzostw świata w latach 2006-22.

Po wybuchu skandalu stanowiska stracili szef FIFA Joseph Blatter i szef UEFA Michel Platini. W grudniu 2015 r. zostali zawieszeni w prawach przez FIFA na osiem lat.

źródło:
Zobacz więcej