RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Międlar i Rybak zatrzymani przez Brytyjczyków. „Dla nich Polska to ekstremizm”

Międlar i jego towarzysze mieli wziąć udział w antymuzułmańskiej demonstracji w Birmingham (fot. tt/com/jacekmiedlar)

Jacek Międlar poinformował w sobotę w sieci, że został zatrzymany przez brytyjskie służby graniczne. Oprócz byłego księdza na lotnisku Luton pod Londynem zatrzymano również m.in. Piotra Rybaka. Ten drugi, skazany na trzy miesiące więzienia za spalenie kukły Żyda we Wrocławiu, ubiega się o dozór elektroniczny. „Bóg z nami. (…) Dla nich Polska to ekstremizm” – skomentował na Twitterze Międlar.

Spalił kukłę symbolizującą Żyda. Trafi do więzienia na trzy miesiące

Na trzy miesiące więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał w czwartek w procesie...

zobacz więcej

Z informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, że Międlarowi w chwili zatrzymania towarzyszyło dwóch mężczyzn. Według PAP są to Krzysztof Małkiewicz oraz Piotr Rybak, w przeszłości prawomocnie skazany na trzy miesiące więzienia za spalenie kukły Żyda podczas manifestacji Obozu Radykalno-Narodowego. Wykonanie wyroku zostało wstrzymane; sąd penitencjarny rozpatrzy jego wniosek o dozór elektroniczny 26 czerwca.

Międlar, Rybak i Małkiewicz mieli wziąć udział w sobotę w antymuzułmańskiej demonstracji w Birmingham, zorganizowanej przez radykalnie prawicowy ruch Britain First (BF), który proponował m.in. wprowadzenie „chrześcijańskich patroli” w miejscowościach, w których istnieje mniejszość muzułmańska.

Przeciwnicy „multikulturowego szaleństwa”

Członkowie Britain First podkreślają w programie wyborczym, że są przeciw „doktrynie i religii islamu (...), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję”. Chcą także „ochronić ten kraj przed politycznie poprawnym multikulturowym szaleństwem Unii Europejskiej”.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pytane o planowany przyjazd Międlara poinformowało w piątek, że nie komentuje pojedynczych przypadków, jednak „oczekuje, że osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii będą szanowały nasze wspólne wartości”. „Minister Amber Rudd ma uprawnienia do zablokowania wjazdu danej osoby, jeśli uważa, że jej obecność w Wielkiej Brytanii nie służy dobru publicznemu” – dodano.

Były zakonnik Jacek Międlar niewpuszczony do Wielkiej Brytanii

Były zakonnik Jacek Międlar, zatrzymany na lotnisku Stansted w Londynie przez brytyjską straż graniczną, otrzymał odmowę wjazdu do Wielkiej...

zobacz więcej

O zatrzymanie Międlara i Rybaka apelowała także m.in. brytyjska organizacja Hope Not Hate, walcząca z mową nienawiści.

Drugie zatrzymanie na Wyspach

Międlar został już zatrzymany w lutym br., kiedy odmówiono mu wjazdu do Wielkiej Brytanii na lotnisku Londyn Stansted i zmuszono do powrotu do Polski.

„Uważamy, że planowane przez Pana działania w Wielkiej Brytanii stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa i mogą zwiększyć napięcia między lokalnymi społecznościami” – napisały wówczas służby graniczne w oficjalnym liście, tłumacząc przyczyny tej decyzji.Jak dodano, „dostępne informacje potwierdzają, że wcześniej angażował się Pan w (radykalnie prawicowe – PAP) działania w Polsce, które skutkowały zakłóceniem porządku publicznego na dużą skalę i zwiększonymi napięciami społecznymi”.

Ks. Międlar wystąpił ze zgromadzenia

Ksiądz Jacek Międlar wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy – powiedział we wtorek przełożony Domu Prowincjonalnego zgromadzenia Paweł Holc....

zobacz więcej

„Caritas sprowadza do Polski islamistów”

W kwietniu 2016 roku ksiądz Międlar odprawiał mszę świętą z okazji obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Radykalno-Narodowego w Białymstoku. Jak podawały regionalne media, w kazaniu nazwał narodowo-katolicki radykalizm „chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski”.

Po tych uroczystościach ks. Międlar dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Pod koniec września 2016 roku wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Reduta Dobrego Imienia pozwała Facebooka

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że pozew złożony przez prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego przeciwko firmie Facebook będzie...

zobacz więcej

W listopadzie 2016 roku, podczas przemówienia we Wrocławiu, Międlar nawoływał do wojny z „lewactwem, żydostwem i komunizmem, które wciąż panoszy się po naszej ojczyźnie”. – Czy to przypadek, że Mark Zuckerberg (współzałożyciel Facebooka – PAP) jest Żydem i kasuje patriotyczne, katolickie i narodowe profile? Czy to jest przypadek? – pytał.

Na swojej stronie internetowej ostatnio oskarżał Episkopat Polski o „zdradę Polski” i „rękami Caritasu sprowadzanie do Polski islamistów”.

źródło:

Zobacz więcej