Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Mija 11 lat od tragedii w hali MTK. W katastrofie zginęło 65 osób

Pamięć ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) uczczono w sobotę – w 11. rocznicę tej tragedii – przed stojącym w pobliżu dawnej hali pomnikiem. Kwiaty i znicze złożyli bliscy ofiar, poszkodowani, uczestnicy akcji ratunkowej i przedstawiciele władz.

Rana wciąż niezabliźniona. Mija 10. rocznica katastrofy hali MTK

W czwartek mija 10. rocznica zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK). Była to największa katastrofa budowlana w historii...

zobacz więcej

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wskazał, że rocznica tragedii to okazja do wspominania jej ofiar, ale także do podziękowań dla ratowników. – Warto powiedzieć również o tym, ilu ludzi zostało uratowanych. Myślę, że o tym nie wolno zapominać. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, heroicznej pracy, z poświęceniem własnego zdrowia i, niestety, życia, wielu ludzi niosło tutaj pomoc drugiemu człowiekowi – powiedział wojewoda, dziękując ratownikom wszystkich służb.

W akcji w jej kulminacyjnym momencie uczestniczyło ponad 1300 osób: strażaków, ratowników górniczych i medycznych, policjantów, GOPR-owców, a także żołnierzy i żandarmów.Hala MTK zawaliła się 28 stycznia 2006 r.; odbywały się tam wówczas targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych; 26 z nich doznało ciężkich obrażeń.

Na dachu o powierzchni hektara zalegała warstwa śniegu i lodu, ważąca – według specjalistów – ok. 190 kg na m². Dach zawalił się ok. godz. 17.15. W akcji ratowniczej w jej kulminacyjnym momencie uczestniczyło ponad 1300 osób: strażaków, ratowników górniczych i medycznych, policjantów, GOPR-owców, a także żołnierzy i żandarmów.

Procesy wciąż trwają

Proces dziewięciu osób oskarżonych w związku z katastrofą trwał ponad siedem lat. W czerwcu ubiegłego roku sąd skazał projektanta hali na 10 lat więzienia, uznając go winnym sprowadzenia katastrofy. Na kary od 5 do 3 lat skazano rzeczoznawcę, inspektora nadzoru budowlanego i członków zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich; uniewinniono wykonawców hali. Wyrok zaskarżyły zarówno obrona, jak i prokuratura. Rozprawę odwoławczą w Sądzie Apelacyjnym zaplanowano wstępnie na czerwiec tego roku.

źródło:

Zobacz więcej