RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Interpol zawiesza współpracę z FIFA. Zamroził 20 mln euro

Interpol ogłosił listy gończe za kilkoma działaczami FIFA (fot. Getty/Philipp Schmidli / Stringer)
Interpol ogłosił listy gończe za kilkoma działaczami FIFA (fot. Getty/Philipp Schmidli / Stringer)

W związku z podejrzeniami o korupcję wśród kierownictwa FIFA Interpol zawiesił współpracę z tą organizacją w ramach walki z ustawianiem meczów. „Międzynarodowa policja” tłumaczy, że chce trzymać się swoich standardów, które obowiązują także wszystkich jej partnerów.

PR-owiec Blattera zwolniony za dowcip. Żartował z zatrzymań członków FIFA

Szef FIFA, sekretarz generalny i szef działu komunikacji jadą samochodem. Kto prowadzi? Policja – za ten żart pracę stracił Walter De Gregorio,...

zobacz więcej

Interpol ogłosił także, że zamraża 20 mln euro, które były przeznaczone na współpracę z FIFA. – Wszyscy zewnętrzni partnerzy, zarówno publiczni jak i prywatni, muszą dzielić nasze wartości i zasady – tłumaczy decyzję sekretarz generalny Interpolu Jürgen Stock.

Obława na działaczy

W zeszłym tygodniu jego organizacja wysłała list gończy za dwoma byłymi działaczami FIFA wysokiego szczebla. Poszukiwanych jest także sześciu współpracowników piłkarskiej federacji. Wszyscy są oskarżani w Stanach Zjednoczonych o korupcję.

Wśród poszukiwanych jest m.in. były wiceprezydent Jack Warner, który jest podejrzewany o przyjęcie łapówki w wysokości 10 mln dolarów. W zamian miał pomóc w przyznaniu mistrzostw świata RPA.

Sprawujący od czterech kadencji funkcję prezydenta FIFA Sepp Blatter niedawno ponownie został wybrany na tę funkcję. Cztery dni później ogłosił, że zrezygnuje z funkcji. Decyzja najprawdopodobniej ma związek z prowadzonym przez FBI śledztwem i potencjalnymi oskarżeniami wobec Blattera. Nowy szef FIFA ma zostać wybrany najpóźniej na początku przyszłego roku.

źródło:
Zobacz więcej