Strona główna » Informacje » Nauka
Służy do diagnostyki onkologicznej

Pierwsza w Polsce pracownia cyklotronu

Autor: jagr, pszl; Źródło: IAR
  • A
  • A
  • A
06:55
03.02.2012
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii otwarto pierwszą w Polsce pracownię cyklotronu, którego celem jest komercyjna produkcja radiofarmaceutyków służących do diagnostyki onkologicznej.
pracownia
Żywotność radiofarmaceytyków wynosi zaledwie jeden dzień (fot. PAP/Piotr Polak)
– Pacjenci ŚCO będą mogli skorzystać z najnowocześniejszych technik diagnostyki molekularnej i diagnostyki nuklearnej – poinformował dyrektor Centrum Stanisław Góźdź. Dodał, że do tej pory radiofarmaceutyki ratujące życie sprowadzane były z Niemiec i z Austrii.

Prof. Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w ŚCO wyjaśnia, że żywotność radiofarmaceytyków wynosi zaledwie jeden dzień, dlatego najlepiej jest, gdy ośrodek ich produkcji znajduje się blisko miejsca, w którym przeprowadzane są badania diagnostyczne.

Cyklotrony działają już w szpitalach w Bydgoszczy i Gliwicach, ale one produkują radiofarmaceutyki tylko na swoje potrzeby. Sfinansowane i utrzymywane są z budżetu tych lecznic. Natomiast cyklotron w Kielcach zakupiła firma komercyjna i to ona będzie utrzymywała ten sprzęt.

Jak informuje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, stworzenie cyklotronu kosztuje 20 mln zł, a jego roczne utrzymanie to koszt 8 mln.

Radiofarmacetyki produkowane będą na potrzeby kieleckiej onkologii, a także rozprowadzane do innych klinik w Polsce, jak również do kilku miejsc w Europie.
 
 
 
...
 

Na forum

Nawołując do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie możemy na dobre...
Polecamy
 
 
Zobacz inne serwisy tvp.pl: